Alla nyheter

Världspremiär i Falkenberg – 650 elever testade framtidens yrken

Världspremiär i Falkenberg – 650 elever testade framtidens yrken

Falkenberg genomförde i år något helt nytt – en yrkesmässa där cirka 650 elever i årskurs 8 fick prova på praktiska moment inom fyra branscher med stort kompetensbehov: teknik, bygg och anläggning, vård och omsorg samt restaurang och livsmedel.

Under två dagar i april, på Falkenbergs gymnasieskola, fick eleverna testa allt från kakelsättning, klippa i plåt, fundera på hur man konstruerar en hållfast bro till att spritsa kladdkakemuffins, testa smaklökarna och använda hjälpmedel inom vård. Konkret, hands-on och uppskattat.

Yrkesmässan är ett initiativ inom FBGmodellen – ett samarbete mellan skola och näringsliv i Falkenberg som vi på Näringslivet Falkenberg är en del av. Syftet är att ge unga en tydlig koppling mellan utbildning och arbetsliv – och det märktes.

Tack till alla företag och organisationer som ställde upp: IBC, FA-Tec, Peters Konditori, Laxbutiken, Restaurang Ekholmen, Petersson och Hansson, Falkenbergs Plåtslageri och Socialförvaltningen.

Är du nyfiken på att engagera ditt företag? Läs mer om FBGmodellen och hur du kan bidra på fbgmodellen.se.

Yrkesmässa 2026_konstruktion

Sätta Kakel

Muffins

Testa Blodsocker

Industri

 

Vill du hänga med i vad som händer i Falkenbergs näringsliv?

Event, nyheter och inspiration — direkt i din inbox.

Tack! Du är nu anmäld.